پایتخت چین در حال نشست کردن است

به گزارش دیار سلمان، عواملی مانند تخلیه سفره های آب زیرزمینی می تواند پیامدهای ناگواری به همراه داشته باشد که یکی از آن ها نشست کردن زمین است. یافته های محققان حاکی از آن است که شهر پکن چین سالانه با نشستی معادل 4 اینچ روبرو است که همین امر حساسیت مسئولان امر را برانگیخته است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

پایتخت چین در حال نشست کردن است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

وجه مشترک شهرهایی چون ونیز، پکن و مکزیکوسیتی این است که هر سه شهر در حال غرق شدن هستند. طی یک مطالعه جدید، محققان با آنالیز ارتفاع سطح زمین از طریق رادار دریافتند که پایتخت چین طی یک وضعیت هشدار دهنده نسبت به دهه گذشته، 14 اینچ نشست داشته است. بنابر گزارش شبکه خبری CNN، بعضی از مناطق چین، سالانه تا 4 اینچ (11 سانتی متر) در حال نشست کردن هستند.

هرچند که مناطقی مانند شهر ممنوعه، برج CCTV و ورزشگاه ملی چین (birds nest) در معرض خطر نشست کردن قرار ندارند، اما نشست کردن دیگر بخش ها می تواند بر ساختمان ها و پروژه های کاری تاثیرگذار باشد. حساس ترین بخش شهر، شبکه راه آهن آن است که روزانه میلیون ها کارگر را جابه جا می نماید. یکی از متصدیان این آنالیز طی ایمیلی به گاردین نوشت:

در حال حاضر مشغول تجزیه و تحلیل دقیق زیرساخت های بحرانی هستیم. ضمن اینکه امیدوار هستیم که خلاصه این یافته ها تا سال آینده فراهم گردد .

یکی از عوامل مقصر در نشست کردن این شهر، 20 میلیون شهروند شهر پکن هستند که باعث تخلیه آب های زیرزمینی شده اند. از طرفی با خالی شدن فضای زیرزمینی، خاک متراکم می گردد. از این رو با احداث ساختمان های بلند، جاده های جدید و دیگر پروژه های ساخت وساز در مقیاس بزرگ، شهر به آرامی به سمت حفره های خالی کشیده می گردد .

کاهش ارتفاع سطح یک شهر اگر به آرامی صورت گیرد، مشکل بزرگی تلقی نمی گردد. مشکل این است که آب های زیرزمینی منبع اصلی آب مصرفی ساکنان این شهر است. چنانچه این منبع مهم از بین برود، باید به دنبال گزینه جدیدی برای تامین آب آشامیدنی پکن بود. در سال 2015 چین پروژه عظیمی را به امید کاهش بحران آب پایتخت راه اندازی کرد .

شهر شانگهای در این مورد می تواند الگوی خوبی برای پکن باشد. در دهه 1950 و 1960 بود که گزارش شد شهر شانگهای سالانه به مقدار 4 اینچ به داخل زمین فرو می رود . اما با جایگزینی آب رودخانه به جای آب های زیرزمینی، مقامات پیروز شدند که این کاهش ارتفاع را به 2/5 اینچ در سال برسانند .

منبع: کجارو / travelandleisure.com
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 540

به "پایتخت چین در حال نشست کردن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایتخت چین در حال نشست کردن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید