وزیر اقتصاد: 313 طرح جهت سرمایه گذاری به چینی ها معرفی گردید

به گزارش دیار سلمان، پکن- خبرنگاران- وزیر امور مالی و دارایی جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در دومین اجلاس بین المللی کمربند - راه به چین سفر نموده است بیان کرد ایران 313 طرح و پروژه مختلف را برای سرمایه گذاری در قالب این طرح به سرمایه گذاران چینی و خارجی معرفی نموده است.

وزیر اقتصاد: 313 طرح جهت سرمایه گذاری به چینی ها معرفی گردید

فرهاد دژپسند روز شنبه در گفت و گو با دیار سلمان اضافه نمود: در این چارچوب می توانیم در قالب همکاری های درازمدت میان چین و ایران، حدود 50 میلیارد دلار را به صورت سرمایه گذاری برای اجرای این پروژه ها جذب کنیم.

او با بیان اینکه بخشی از این سرمایه گذاری ها در حوزه زیرساخت هایی مانند حمل نقل جاده ای، ریلی و بنادر است توضیح داد: باید بتوانیم فرصت های بالقوه داخل کشور را به وسیله جذب سرمایه گذاری خارجی و همچنین تامین منابع داخلی، بالفعل کنیم.

وزیر امور مالی و دارایی جمهوری اسلامی ایران اضافه نمود: در قالب طرح کمربند - راه کریدورهای زیادی در منطقه طراحی شده است و تعدادی از آنها از ایران عبور می نماید لذا باید بتوانیم به نحو احسن از این فرصت ها استفاده کنیم.

جمعیت 300 میلیونی منطقه، ظرفیتی برای سرمایه گذاری در ایران

دژپسند جمعیت 80 میلیونی ایران و همچنین همسایگی با 15 کشور را یکی از ظرفیت های بزرگ کشور دانست و گفت: با این شرایط، عبور این کریدورها از ایران افزون بر 300 میلیون نفر جمعیت را تحت پوشش قرار می دهد.

وی گفت: با توجه به وضعیت سوق الجیشی ایران، سود و درامد این کریدورها به مراتب خیلی بالاتر از هزینه آن است به همین دلیل خیلی از سرمایه گذاران حاضر هستند در این زمینه ها و همچنین حوزه های دیگری مانند پتروشیمی، نفت و گاز، صنایع و معادن سرمایه گذاری نمایند.

ایران از کشورهای محوری راه ابریشم قدیم

وزیر امور مالی و دارایی ایران با اشاره به اهمیت شرکت در دومین اجلاس کمربند - راه گفت: این همایش با هدف تبیین دیدگاه رییس جمهوری چین در خصوص طرح کمربند - راه که بر گرفته از راه ابریشم قدیم است برگزار شده است.

دژپسند از ایران به عنوان یکی از کشورهای محوری این راستا در گذشته و اکنون نام برد و گفت: چینی ها در چارچوب این طرح، پروژه های مختلفی را طراحی نموده اند تا بتوانند راستا را با سهولت بیشتر، فاصله کمتر و فعالیت های جانبی بهتر طراحی نمایند.

وی ادامه داد: ایران به توجه به سابقه ای که در راه ابریشم داشته است در چارچوب این ایده سهیم است ما از نظر جغرافیایی در یک منطقه ویژه ای واقع شده ایم و در این همایش هم این فرصت ایجاد شد تا ظرفیت های ایران را برای شرکت نمایندگان از جمله سرمایه گذاران خارجی و چینی تبیین کنیم.

دومین اجلاس بین المللی کمربند-راه با حضور هیات هایی از 110 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران از روز پنجشنبه در پکن شروع بکار کرد و تا امروز شنبه ادامه دارد.

از سوی جمهوری اسلامی ایران سه هیات به سرپرستی فرهاد دژپسند وزیر امور مالی و دارایی، ناصر قاضی سراج رییس سازمان بازرسی کل کشور و حداد عادل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در اجلاس بین المللی کمربند- راه شرکت نموده اند.

طرح کمربند - راه پیشنهادی مربوط به همکاری های مالی بین المللی است که شی جین پینگ در سال 2013 میلادی بیان کرد.

در 6 سال گذشته حجم تجارت چین با کشورهای راستا کمربند - راه از 6 تریلیون دلار فراتر رفته و حجم سرمایه گذاری های اجرا شده در این کشورها هم به 80 میلیارد دلار رسیده است علاوه بر این پروژه هایی که در چارچوب این طرح به اجرا در آمده نزدیک به 300 هزار فرصت شغلی فراهم نموده اند.

این پروژه در ابتدا با سرمایه گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین شروع شد و تا مارس سال 2019 میلادی 125 کشور و 29 سازمان بین المللی 173 موافقت نامه همکاری با چین در این مورد امضا نموده اند.

رهبران 37 کشور، دبیرکل سازمان ملل، مدیرکل سازمان صندوق بین المللی پول و 5000 نماینده دیگر از کشورهای خارجی در این مجمع شرکت دارند.

سفر با تور چین را تجربه کنید.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 خرداد 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 229

به "وزیر اقتصاد: 313 طرح جهت سرمایه گذاری به چینی ها معرفی گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر اقتصاد: 313 طرح جهت سرمایه گذاری به چینی ها معرفی گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید