همه اعتبارنامه های منتخبین مجلس یازدهم صادر شده است

به گزارش دیار سلمان، رئیس ستاد انتخابات کشور با تشریح نقش وزارت کشور در فرایند صدور اعتبارنامه های منتخبین مجلس یازدهم، گفت: کلیه اعتبارنامه ها از سوی فرمانداری های مراکز حوزه های انتخابیه صادر شده است.

همه اعتبارنامه های منتخبین مجلس یازدهم صادر شده است

جمال عرف در گفت و گو با دیار سلمان معاون سیاسی وزیر و رییس ستاد انتخابات کشور، در شرح فرایند صدور اعتبارنامه کنندگان مجلس شورای اسلامی، ضمن اعلام این نکته که موضوع فرایند و چگونگی صدور اعتبارنامه های کنندگان منتخب مجلس شورای اسلامی به صورت تعیین به مواد73، 74 و 89 تا 92 قانون انتخابات مجلس مصوب 7 آذر 1378 با اصلاحات بعدی مربوط می گردد، اظهار کرد: طبق مواد قانونی مرتبط، شورای نگهبان پس از تایید صحت انتخابات، مراتب را به ستاد انتخابات کشور اعلام نموده و ستاد انتخابات، موضوع را به فرماندار مرکز حوزه انتخابیه اعلام می نماید.

وی اضافه نمود: فرماندار نیز موظف است بلافاصله از اعضای هیأت اجرایی و هیأت نظارت حوزه انتخابیه دعوت کند تا خاتمه انتخابات را صورتجلسه کنند. در این مرحله، طبق ماده 89 قانون، اعتبارنامه های منتخبان جدید با امضای هیأت های نظارت و اجرایی در 5 نسخه صادر می گردد که یک نسخه از آن ها تحویل فرد منتخب یا کننده رسمی وی، یک نسخه تحویل بایگانی فرمانداری و 3 نسخه نیز تحویل ستاد انتخابات کشور می گردد.

عرف اضافه نمود: ستاد انتخابات یک نسخه از اعتبارنامه را تحویل شورای نگهبان و یک نسخه را تحویل مجلس شورای اسلامی می دهد. نسخه دیگر نیز در ستاد انتخابات بایگانی می گردد.

وی در تشریح ادامه این فرایند به ماده 90 قانون انتخابات استناد کرد و گفت: طبق این ماده، پس از آن که اعتبارنامه های دو سوم مجموع کنندگان مجلس شورای اسلامی واصل شد، اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی مراتب را به منظور فراهم نمودن مقدمات افتتاح مجلس شورای اسلامی به استحضار وزیرکشور می رساند. در این مرحله، طبق ماده 91، وزیرکشور پس از فراهم کردن مقدمات افتتاح مجلس از کنندگان منتخب دعوت می کند تا در تهران حضور یابند. کنندگان منتخب موظف هستند ظرف پنج روز از تاریخ دعوت وزیرکشور، خود را به اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی معرفی کنند.

رییس ستاد انتخابات کشور مرحله خاتمهی این فرایند را ماده 92 قانون انتخابات دانست و اضافه نمود: طبق این ماده، وزیر کشور در جلسه افتتاحیه دوره جدید مجلس شورای اسلامی، گزارش انتخابات را به مجلس شورای اسلامی تقدیم می نماید. بر اساس این ماده، وظیفه وزارت کشور در مورد اعتبارنامه ها در همین مرحله به خاتمه می رسد و مجلس شورای اسلامی پس از تشکیل مجلس فرایند آنالیز اعتبارنامه ها را شروع می نماید.

عرف در خاتمه گفت: کلیه اعتبارنامه ها حسب فرایند فوق از سوی فرمانداری های مراکز حوزه های انتخابیه صادر شده و روال قانونی و اداری فرایند فوق از سوی وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور در حال اجراست

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 8 خرداد 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1019

به "همه اعتبارنامه های منتخبین مجلس یازدهم صادر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه اعتبارنامه های منتخبین مجلس یازدهم صادر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید