ناکامی جدید در معرفی نامزد نخست وزیری عراق

به گزارش دیار سلمان، رئیس ائتلاف سائرون در مجلس عراق اظهار داشت که کمیته هفت نفره ای که برای انتخاب نخست وزیر عراق تشکیل شده بود در دستیابی به توافق در این قضیه ناکام ماند.

ناکامی جدید در معرفی نامزد نخست وزیری عراق

به گزارش گروه بین الملل دیار سلمان، ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی الصدر رهبر جریان الصدر از دست نیافتن گروه های سیاسی به توافقی درباره انتخاب مامور تشکیل کابینه جدید این کشور اطلاع داد.

به گزارش پایگاه خبری موازین نیوز، نبیل الطرفی رئیس ائتلاف سائرون گفت: کمیته هفت نفره ای که از نمایندگان گروه های شیعی برای تشکیل شده بود نتوانست به توافقی درباره انتخاب کاندیدایی دست یابد که مسئول تشکیل دولتی جایگزین دولت مستعفی کنونی گردد.

وی اضافه نمود: از همین رو رئیس جمهور باید اختیارات خود را در معین نامزدی برای نخست وزیری به کار گیرد.

این در حالی است که رایزنی های میان گروه های سیاسی برای انتخاب نخست وزیر جدید عراق در میان طیف های سیاسی این کشور تا به امروز که آخرین مهلت معرفی آن به رئیس جمهور عراق است ادامه داشته است.

منابع عراقی طی بیست و چهار ساعت اخیر مهم ترین نامزدهای نخست وزیری این کشور را نعیم السهیل مدیر دفتر ریاست جمهوری، علی شکری وزیر پیشین برنامه ریزی، اسعد العیدانی استاندار بصره و محمد شیاع السودانی وزیر کار پیشین و علی الکاظمی رئیس اطلاعات عراق معرفی نموده بودند.

کشور عراق از یکم اکتبر (نهم مهر ماه) در شرایط نا آرامی به سر می برد و معترضان عراقی در شهرهای عمدتا شیعه نشین خواهان مبارزه با فساد و برطرف ناکارآمدی دستگاههای اجرایی شدند.به دنبال این اعتراضات، عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشین عراق درخواست استعفای خود را به مجلس عراق ارائه کرد مجلس عراق نیز درخواست وی را پذیرفت.

پس از عبدالمهدی، برهم صالح رئیس جمهور عراق محمد توفیق علاوی را مامور تشکیل کابینه عراق کرد. محمد توفیق علاوی نیز شامگاه یکشنبه (یازدهم اسفند ماه) پس از به حد نصاب نرسیدن تعداد اعضای مجلس در نشست آن روز برای رای اعتماد به کابینه وی، در پیامی مکتوب به برهم صالح رئیس جمهور عراق انصراف خود را از تشکیل کابینه اظهار داشت و صالح هم به دنبال آن اظهار داشت که طی 15 روز و بر اساس بند 75 قانون اساسی گزینه دیگری را برای تشکیل کابینه معرفی خواهد نمود.

احتمال می رود که با سرانجام مهلت گروه های سیاسی عراق برای معرفی نامزد نخست وزیری عراق طبق قانون اساسی این کشور رئیس جمهور خودش می تواند نامزدی را معرفی کند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 962

به "ناکامی جدید در معرفی نامزد نخست وزیری عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناکامی جدید در معرفی نامزد نخست وزیری عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید