فروش واکسن کرونا در ناصرخسرو به بهای گزاف

به گزارش دیار سلمان، خبرنگاران : به نظر می رسد واکسن کرونا با قیمت های نجومی و انواع مختلف آن در بازار سیاه ناصر خسرو قابل خریداری است.

فروش واکسن کرونا در ناصرخسرو به بهای گزاف

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری دانشجو، بیشتر از یک سال است که ویروس کووید-19 مهمان منحوس مردم شده است. از آغازین روز های اعلام رسمی وجود این ویروس در کشور با چالش های بسیاری نیز روبرو بودیم.

در همان اوایل همه گیری بود که پزشکان از بعضی دارو ها همچون رمدسیویر به عنوان دارو های موثر جهت مقابله با این بیماری نام بردند، اما بسیاری از این اقلام دارویی در داروخانه های ایران یافت نمی شد و یا به تعداد بسیار اندک موجود بود. آن هم گاهی به تعداد محدود در بیمارستان ها توزیع میشد.

در همین زمان بود که شاهد فروش این اقلام دارویی در بازار سیاه ناصر خسرو بودیم. پس از گذشت چند روز از ورود نخستین محموله ی واکسن نیز اخباری مبنی بر فروش این واکسن در ناصر خسرو شنیده شد. البته اینکه واکسن موجود در بازار سیاه دارو نیز اصل باشد، یک مسئله ی دیگر است.

قیمت نجومی دارو های کرونا در ناصر خسرو

همه چیز از آنجا آغاز شد که پای دلالان دارو هم به کرونا و دارو های این بیماری باز شد. با اعلام وزارت بهداشت قرار بر این بود که واکسن کرونا از هر نوعی که باشد به صورت رایگان و با رعایت الویت گروه های پرخطر در اختیار عموم مردم قرار گیرد، اما به نظر می رسد این واکسن با قیمت های نجومی و انواع مختلف آن در بازار سیاه ناصر خسرو قابل خریداری است. بعد از ورود اولین محموله ی واکسن روسی به ایران مسئولان وزارتخانه مطرح کردند که هر دز از واکسن در سامانه تی تک ثبت خواهد گردد و بدین صورت از توزیع ناعادلانه یا قاچاق آن جلوگیری می گردد. در روز های شیوع بیماری نیز بار ها شنیدیم که افرادی به قصد نجات جان عزیزان خود در بازار سیاه ناصرخسرو به دنبال دارو هایی همچون رمدسیویر، اکتمرا، فاویپیراویر و... بوده اند.

دارو هایی که با قیمت های چند ده میلیونی به فروش می رسند و مردمی که حتی حاضر به فروش اسباب و اثاثیه منزل خود شده اند تا بلکه بتوانند جان عزیزانشان را نجان دهند؛ بنابراین با توجه به این اتفاقات سر در آوردن واکسن کرونا از این بازار و حتی انواع تقلبی آن دور از ذهن نبود. واکسن هایی که با قیمت های چند ده میلیونی به فروش می رسند و متاسفانه مردمی که همچنان برای حفظ جان خود و خانواده شان حاضر به خرید این واکسن ها هستند.

اما سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت در مصاحبه با خبرگزاری دانشجو فروش هرگونه واکسن کرونا از نوع اصلی را در بازار ناصر خسرو رد کرد و در این مورد مطرح کرد احتمال خروج واکسن کرونا از شبکه ی بهداشت به هیچ عنوان وجود ندارد و هر واکسن بر اساس کد مربوطه به یک نفر تزریق شده و اطلاعات آن شخص در سامانه های بهداشت ثبت می گردد؛ بنابراین دقیقا معین است که هر واکسن با کد درج شده روی آن به چه فردی تزریق شده است.

در شرایط حاضر که همه ی کشور ها به دنبال واکسن کرونا هستند و حتی فراوری آن به هیچ عنوان به میزان احتیاج جهانی همخوانی ندارد، تصور این که واکسن وارد بازار سیاه کشور گردد هم دور از منطق است و مردم به هیچ عنوان نباید به این ادعا ها توجه و این موارد را باور نمایند.

لاری در خصوص مقابله با کلاهبرداران نیز اضافه نمود که برخورد با خاطیان و کلاهبرداران در زمینه ی ادعای فروش واکسن کرونا برعهده ی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیست و دستگاه های انتظامی و قضایی باید با این موارد برخورد نمایند که این موضوع به وسیله نیروی انتظامی قابل پیگیری است.

وی در ادامه گفت تنها درخواست ما از مردم این است که به هیچ عنوان به این ادعا های واهی مبنی بر فروش واکسن کرونا چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی و بازار سیاه، توجهی نکرده و هزینه های هنگفت برای این ادعا های نادرست پرداخت ننمایند.

آگهی فروش واکسن کرونا در فضای مجازی

علاوه بر بازار سیاه گا ها در فضای مجازی با آگهی های فروش واکسن روبرو می شویم که این نیز شگرد کلاهبرداران برای سودجویی بیشتر از این اوضاع است. در حقیقت کرونا هرچقدر که بازار سایر مشاغل را کساد کرد شرایط برای بسیاری از افراد سودجو فراهم شد، از قاچاقچی دارو گرفته تا احتکار نماینده ی ماسک و دستکش و فروشنده ی مواد الکلی تقبلی.

بی شک خرید هر نوع واکسنی از فضای مجازی خطر بیشتری نسبت به عدم دریافت واکسن خواهد داشت؛ بنابراین بزرگترین خدمت مردم در این شرایط این است که در دام این افراد سودجو نیفتند. علاوه بر این ها سامانه ی 190 وزارت بهداشت آماده ی دریافت گزارش تخلفات این چنینی است و در نهایت دستگاه قضایی کشور با متخلفان برخورد خواهد نمود.

دارو های تقلبی و تاریخ مصرف گذشته

به خوبی می دانیم که نگهداری مواد دارویی مختلف علی الخصوص واکسن ها احتیاجمند شرایط و دمای ویژه ای هستند و انواع مختلفی از آن ها تنها تا مدت زمانی کوتاه قابل استفاده خواهند بود بنابراین احتمال فروش انواع دارو های تقلبی و تاریخ مصرف گذشته در این بازار بسیار زیاد است. دکتر کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت نیز پیش از این در مصاحبه های خبری خود در این مورد گفت: با توجه به زنجیره ی سرد، نحوه ی حمل، نگهداری و انتقال واکسن های کووید-19 بسیار بعید است و اگر هم چیزی در بازار سیاه عرضه گردد، سالم و قابل مصرف نخواهد بود.

با همه این صحبت ها شواهد حاکی از آن است که اقلام دارویی تحت عنوان دارو های کرونا در بازار سیاه ناصر خسرو به فروش می رسند و این اقلام می توانند دارو هایی تقلبی و گا ها تاریخ مصرف گذشته باشند که جان بیماران را به خطر اندازد، بنابراین بهترین راه عدم توجه به این شایعات و پرداخت نکردن هزینه هایی گزاف برای آن هاست.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1716

به "فروش واکسن کرونا در ناصرخسرو به بهای گزاف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش واکسن کرونا در ناصرخسرو به بهای گزاف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید