سفر ظریف به کویت نشانه بهبود روابط ایران و کشورهای خلیج فارس

به گزارش دیار سلمان، خبرنگاران، گروه بین الملل-پیمان یزدانی: امیر قطر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در نشست روز سه شنبه هفت گذشته شورای خلیج فارس در ریاض شرکت نکرد. این امر باعث شد تا امیدها به آشتی میان دوحه و ائتلاف محاصره کننده قطر به رهبری عربستان سعودی از بین برود. اختلافاتی که از سی ماه گذشته شروع شده است.

سفر ظریف به کویت نشانه بهبود روابط ایران و کشورهای خلیج فارس

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

امیر قطر، شیخ عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی نخست وزیر را به عنوان رئیس هیئت قطری برای شرکت در چهلمین نشست شورای همکاری خلیج فارس اعزام کرد.

اخیرا وزیر خارجه قطر اظهار امیدواری کرد که کوشش ها برای حل بحران دیپلماتیک خلیج فارس با پیشرفت همراه گردد. وی اضافه نمود دو طرف از بن بست در اختلافات عبور نموده اند.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی این سخنان را در جریان کنفرانس سیاست خارجی در رم در زمانی که نشانه های حل اختلافات قطر و همسایگانش دیده می شد بیان نمود.

این موضوع در مصاحبه خبرنگاران با پروفسور ماروین زونیس استاد اقتصاد سیاسی بین الملل در دانشگاه شیکاگو مورد بحث قرار گرفته است که در ادامه می آید.

*وزیر امور خارجه قطر در جریان گفتگوهای مدیترانه در رم، گفت که کشور وی از اخوان المسلمین و اسلام سیاسی حمایت نمی کند. آیا اظهارات وی می تواند تغییر در سیاست خارجی آن کشور تلقی گردد؟

رمزگشایی سیاست های کشورهای خلیج فارس همواره سخت است. اگرچه بازدید وزیر خارجه قطر از ریاض من را تحت تأثیر قرار داد.

به نظر من آن دیدار که نتیجه کوشش های هر دوی محمدبن سلمان ولیعهد سعودی و امیر تمیم بوده است، برای دستیابی به تفاهمی که سعودی ها بتوانند تحریم قطر را کنار بگذارند. راهی برای سعودی ها تا با حفظ آبرو به تحریم قطر انتها دهند.

تعهد قطر برای متوقف کردن حمایت از اخوان می تواند یک گام مفید برای یاری به تحقق این امر باشد.

من همچنین از سفر وزیر امور خارجه ایران ظریف به کویت که با ایران روابط نزدیکی داشته است تحت تأثیر قرار گرفته ام. به نظر من این دیدار حاکی از گرم شدن کلی روابط ایران و همسایگانش در خلیج فارس است.

*رویترز همچنین اعلام نموده است که حدود یک ماه پیش وزیر امور خارجه قطر به ریاض سفر نموده و اعلام نموده بود کشورش دیگر از اخوانالمسلمین پشتیبانی نخواهد نمود.آیا چنین چیزی می تواند بر روابط آنکارا و دوحه تأثیر بگذارد؟

اگر قطر و سعودی روابط خود را ترمیم نمایند، مطمئناً روابط قطر و ترکیه مکوششی می گردد . رئیس جمهور ترکیه اردوغان هم اکنون در حال وهوای بازگشت به قطری ها نیست. وی به شدت سرگرم عملیات در کردستان سوریه و روابطش با ترامپ (کسی که هرگز با مردی که دوستش ندارد دیدار ننموده است) می باشد.

*آیا اقدامات اخیر قطر بر همکاری های سیاسی و نظامی این کشور با ترکیه سایه خواهد گذاشت؟

من هیچ دلیلی نمی بینم که ترکیه از فروش تجهیزات نظامی به قطر دست بکشد. اما این مسئله ای جزئی در قیاس با هزاران سرباز ترک است که در پایگاه نظامی متروکه انگلیس در قطر مستقر شده اند. تصور این که قطر می تواند با سعودی ها روابط جدید و نزدیک برقرار کند و همچنین روابط نزدیک خود با ترکیه را حفظ کند، سخت است. اما من معتقدم که این دقیقاً همان کاری است که قطر کوشش خواهد نمود انجام دهد. این روابط قطعاً از زمان وضع تحریم سعودی ها عمیق تر هم شده است. به عنوان مثال، مدارس ترکیه و یک بیمارستان ترکی از آن موقع تاکنون همه در قطر ساخته شده اند.

*قطر و کویت اخیراً به ائتلاف دریایی خلیج فارس که توسط آمریکا پیشنهاد شده پیوسته اند. از سوی دیگر، ایران از آنها دعوت نموده است تا به پیشنهاد تهران، طرح ابتکاری صلح هرمز بپیوندند. آینده طرح صلح هرمز را چگونه می بینید؟

به نظر من عاقلانه نیست این میزان که عربستان سعودی و سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به دنبال رابطه بهتر با ایران هستند را نادیده بگیریم. حال که به نظر می آید رئیس جمهور ترامپ مشغول دست شستن از تمام مساله عربستان سعودی و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است، آن کشورها متوجه شده اند که نباید به آمریکا متکی باشند بلکه باید به دنبال بهبود روابط با ایران باشند.

به عبارت دیگر زمانبندی طرح ابتکارهرمز عالی است.

*چگونه پیشرفت در روابط عربستان و قطر می تواند بر روابط تهران و دوحه تأثیر بگذارد؟

من فکر می کنم که بهبود روابط میان ایران و قطر کاملاً طبیعی و با سود متقابل است. با توجه به اینکه سست شدن یخ بین دو کشور طبیعی است و به تدریج اتفاق می افتد.

*ائتلاف اروپایی در خلیج فارس که توسط فرانسه رهبری می گردد در امارات مستقر است، از طرف دیگر کشورهایی مانند بحرین، امارات، عربستان سعودی، قطر و کویت نیز به ائتلاف تحت رهبری آمریکا پیوسته اند. این دو ائتلاف آمریکایی و اروپایی چگونه با یکدیگر همکاری خواهند کرد؟ آیا رقابت بین آنها وجود خواهد داشت؟

تا جایی که رئیس جمهور ترامپ همچنان به کم بها کردن اروپایی ها ادامه می دهد، رقابت وجود خواهد داشت. اما این احتمال وجود دارد که دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ایالات متحده نیز تمام کوشش خود را برای حفظ روابط نزدیک با یکدیگر انجام دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 747

به "سفر ظریف به کویت نشانه بهبود روابط ایران و کشورهای خلیج فارس" امتیاز دهید

1 کاربر به "سفر ظریف به کویت نشانه بهبود روابط ایران و کشورهای خلیج فارس" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر ظریف به کویت نشانه بهبود روابط ایران و کشورهای خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید