سازوکار اعطای تسهیلات مسکن اعلام شد

به گزارش دیار سلمان، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی گفت: مبلغ 200 هزار میلیارد ریال از محل بخشی از منابع اقتصادی اختصاص یافته به ستاد ملی کرونا به منظور پرداخت تسهیلات خرید مرابحه کالا و خدمات در نظر گرفته گردد.

سازوکار اعطای تسهیلات مسکن اعلام شد

جهت دریافت خدمات طراحی آلاچیق در حیاط با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از بانک مرکزی، سیدعلی اصغر میرمحمد صادقی در مورد هدف از اعطای تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات گفت: با توجه به گرانی های اخیر و به ویژه در بخش مسکن در راستای ایجاد ثبات در بازار اجاره و حمایت از مستأجران کم درآمد در شرایط اقتصادی تحمیل شده بر کشور ناشی از آغاز ویروس کرونا، مقرر شد به گروه های های هدف و خانوار ها در این زمینه مساعدت هایی انجام گیرد. بر این اساس موضوع اعطای تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات از محل بخشی از منابع اقتصادی اختصاص یافته ستاد ملی مقابله با کرونا در این ستاد مطرح شد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی درباره مشمولان دریافت تسهیلات یاد شده، مطرح نمود: این طرح به منظور حمایت از مستأجران کم درآمد اجرایی می گردد و شامل افراد کارگر یا حقوق بگیر ثابت (در مورد حقوق بگیران ثابت نیز اولویت با ازدواج های جدید و خانوار های پنج نفره و بیشتر)، مشمولان کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی و زنان سرپرست خانوار می گردد. ذکر این نکته ضروری است که مشخص گروه های هدف با مسئولیت وزارت راه و شهرسازی است.

وی درخصوص ضمانت هایی که در این طرح از متقاضیان اخذ می گردد، توضیح داد: به منظور اعطای تسهیلات از این افراد ضمانت هایی شامل، کسر از حقوق یا گواهی استفاده از مستمری یا سهام عدالت اخذ می گردد و در صورت عدم امکان تأمین موارد ذکر شده از سوی متقاضی، چک، سفته یا ضامن برای پرداخت تسهیلات توسط بانک ها پذیرفته می گردد.

میرمحمدصادقی یادآور شد: در صورتی که بعضی متقاضیان این سه ضمانت یعنی کسر از حقوق، گواهی استفاده از مستمری یا سهام عدالت را نداشته باشند، مشمول بند 8 ستاد ملی کرونا می شوند و ضروری است براین اساس افرادی که در سقف 15 میلیون تومان وام می گیرند، چک و سفته خودشان را بدون ضامن ارائه نمایند و در مورد سقف های 30 و 50 میلیون تومانی تسهیلات نیز چک، سفته و یک ضامن اخذ می گردد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه تا به امروز جلسات متعددی با مدیران عامل بانک ها برگزار شده، گفت: در این جلسات بر لزوم تسریع و تسهیل در پرداخت این تسهیلات تأکید شده است، ضمن اینکه جلسه دیگری نیز در این خصوص با حضور رئیس کل بانک مرکزی برای هماهنگی های بیشتر تشکیل خواهد شد که در این جلسه تأکید می کنیم که بانک ها صرفاً ضمانت هایی را که ستاد ملی کرونا مشخص نموده است، اخذ نمایند.

وی تأکید کرد: در صورتی که از بانک ها تخلفی سر بزند، متقاضیان می توانند این موارد را به بخش نظارت بانک مرکزی گزارش نمایند. این امر به منظور تسهیل شرایط بهره مندی متقاضیان از تسهیلات یاد شده، انجام گرفته است.

میرمحمد صادقی ضمن تأکید بر اینکه مشخص گروه های هدف برعهده وزارت راه و شهرسازی است، اظهار کرد: متقاضیان در سامانه ابن وزارتخانه ثبت نام نمایند و این وزارتخانه مسئولیت ثبت نام، کنترل و پالایش نهایی را برعهده دارد، بنابراین در این زمینه صرفاً افرادی به شبکه بانکی معرفی می شوند که وزارت راه و شهرسازی آن ها را معرفی کند.

مقام مسئول بانک مرکزی با بیان اینکه افراد به تدریج به شبکه بانکی معرفی می شوند، گفت: به منظور جلوگیری از ازدحام، افراد به صورت تدریجی به شبکه بانکی معرفی می شوند و درخواست تسهیلات آن ها در بانک ها مورد آنالیز قرار می گیرد.

وی در مورد سقف های تسهیلات اعطایی به متقاضیان، اظهار کرد: مقرر شده است مبلغ حداکثر 200 هزار میلیارد ریال از محل بخشی از منابع اقتصادی اختصاص یافته به ستاد ملی کرونا به منظور پرداخت تسهیلات خرید مرابحه کالا و خدمات در نظر گرفته گردد. بر این اساس، تسهیلات یاد شده در سقف های 500 میلیون ریال در شهر تهران، 300 میلیون ریال در سایر کلانشهر ها (شهر های بالای یک میلیون نفر جمعیت شامل مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه) و 150 میلیون ریال در سایر شهرها، با هدف یاری به تأمین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره های مسکن اقشار کم درآمد و آسیب پذیر در امسال اعطا می گردد.

سیدعلی اصغر میرمحمد صادقی با بیان اینکه این تسهیلات به دو صورت قابل پرداخت است، توضیح داد: با آنالیز های به عمل آمده و با توجه به ملاحظات شرعی شورای فقهی بانک مرکزی، دو روش بنا به تمایل و انتخاب متقاضی برای بازپرداخت تسهیلات در نظر گرفته شده است.

وی در مورد روش نخست بازپرداخت اقساط گفت: در روش نخست، که به صورت یک ساله است، متفاضیان صرفاً سود تسهیلات را در 12 قسط خود پرداخت می نمایند و پس از گذشت 12 ماه یک جا تسهیلات را بازپرداخت می نمایند و با بانک تسویه می نمایند. مبلغ هر قسط بازپرداخت تسهیلات در این روش برای مستأجران، در شهر تهران (تسهیلات 50 میلیون تومانی) تقریباً 542 هزار تومان، سایر کلانشهر ها (تسهیلات 30 میلیون تومانی) 325 هزار تومان و در سایر شهر ها (تسهیلات 15 میلیون تومانی) 162 هزار و 500 تومان است. همچنین نرخ سود در این روش 13 درصد است.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در مورد روش دوم در نظر گرفته شده برای بازپرداخت این تسهیلات مطرح نمود: در روش دوم که به صورت سه ساله و با بازپرداخت 36 ماهه است، روش توأمان است؛ بدین معنا که مستأجران بخشی از سود و بخشی از تسهیلات را بازپرداخت می نمایند و پس از گذشت 36 ماه، با بانک تسویه می نمایند. در این روش که نرخ آن 12 درصد است، مبلغ هر قسط بازپرداخت مستأجران در تهران (تسهیلات 50 میلیون تومانی) تقریباً 1 میلیون و 660 هزار تومان، سایر کلانشهر ها (تسهیلات 30 میلیون تومانی) 996 هزار تومان و سایر شهر ها (تسهیلات 15 میلیون تومانی) تقریباً 498 هزار تومان است.

میرمحمد صادقی با بیان اینکه تسهیلات یاد شده در قالب عقد مرابحه خرید کالا و خدمات است، تأکید کرد: با توجه به افزایش نرخ اجاره بها مستأجران کم درآمد، برای تأمین هزینه مسکن خود ناگزیر به حذف بعضی از احتیاج های زندگی خود شده اند، لذا ما نیز به دنبال راهکاری در مورد پرداخت این تسهیلات بود تا به لحاظ شرعی و قانونی امکان جبران هزینه های پرداختی از سوی این اقشار بابت تأمین مسکن خود فراهم گردد. در نهایت با تأیید شورای فقهی بانک مرکزی عقد خرید کالا و خدمات، برای این مهم در نظر گرفته شد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی یادآور شد: امروز توزیع بانکی در 15 بانک کشور انجام و سهمیه بانک ها در این زمینه مشخص می گردد. ما در بانک مرکزی برآورد های اولیه را برای توزیع استانی انجام داده ایم و این امر را هفته گذشته به وزارت راه و شهرسازی نیز منعکس نموده ایم و می بایست این مهم از سوی آن وزارتخانه نهایی گردد تا به همراه دستورالعمل بانکی آن به بانک های عامل به منظور اجرایی شدن طرح ابلاغ گردد. در صورتی که این وزارتخانه امروز پاسخ لازم را به بانک مرکزی ارائه کند، سریعاً ظرف مدت فردا، توزیع استانی نیز به بانک ها ابلاغ می گردد و همان طور که وزارت راه و شهرسازی نیز قول مساعد داده است این مهم از روز 21 مرداد ماه به صورت تدریجی انجام گردد.

میرمحمد صادقی ضمن اشاره به سایر طرح های مساعدت های صورت گرفته توسط نظام بانکی ناشی از شیوع ویروس کرونا، مطرح نمود: با توجه به اینکه تسهیلات دیگری نیز بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا همچون پرداخت بیش از 24 میلیون فقره تسهیلات یک میلیون تومانی به خانوار های یارانه بگیر ونیز تسهیلات به بنگاه های آسیب دیده ناشی از شیوع ویروس کرونا در حال پرداخت است، در نتیجه بخشی از بانک ها سهمیه شان را در این زمینه صرف نموده اند و در طرح یاد شده آن ها در کنار گذاشته شدند؛ بنابراین سایر بانک ها که همان 15 بانک را شامل می گردد، می توانند از این سهمیه برای اعطای تسهیلات به مستأجران استفاده نمایند. البته به نظر می رسد این تعداد بانک می تواند جوابگوی احتیاج مردم باشد.

وی در سرانجام تأکید کرد: از آنجایی که برای عملیات پرداخت تسهیلات فوق توسط شبکه بانکی، مهلت زمانی خاصی مشخص نشده است، لذا از متقاضیان می خواهیم به تدریج و با رعایت پروتکل های بهداشتی به بانک ها مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1161

به "سازوکار اعطای تسهیلات مسکن اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازوکار اعطای تسهیلات مسکن اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید