ساخت کیت های تشخیصی سرولوژی آنتی بادی کرونا در علوم پزشکی تهران

به گزارش دیار سلمان به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر علی اکبری ساری در تشریح اقدامات دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمینه کرونا ویروس گفت: یکی از کارهای مهم انجام شده ساخت و تولید کیت های سرولوژی اندازه گیری آنتی بادی کرونا با کمک اساتید دانشکده بهداشت بود.

ساخت کیت های تشخیصی سرولوژی آنتی بادی کرونا در علوم پزشکی تهران

وی در مورد فعالیت های دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی در زمان کووید 19 گفت: مهمترین کاری که در زمینه کرونا در دانشکده بهداشت اجرا شده فعال شدن جدی آزمایشگاه ویروس شناسی دانشگاه بوده است که تا به امروز (اردیبهشت ماه 99) حدود 20 هزار تست کووید 19 در این آزمایشگاه اجرا شده است.

اکبری ساری گفت: زمانی ما آغاز به کار کردیم که در کل کشور تنها 4 آزمایشگاه در کشور این کار را انجام می داد و ظرفیت نمونه کشوری کمتر از 500 نمونه بود. اکنون هم ظرفیت آزمایشگاه افزایش پیدا کرده است و روزی 500 نمونه به آزمایشگاه ارسال می شود. از جمله مراکزی که نمونه های خود را به این آزمایشگاه می دهند نمونه هایی است که از مسافران فرودگاه بین المللی امام خمینی برای غربالگری اخذ می شود.

وی اضافه کرد: از آسایشگاه سالمندان، مراکز بهداشت جنوب و غرب تهران، 30 بیمارستان تهران، نمونه های معتادان متجاهر و کارکنان سازمان های دولتی نمونه هایی به آزمایشگاه ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران ارسال می شود و یکی از خدماتی است که آزمایشگاه ارائه می دهد.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: ما همچنین محتواها و راهنماهای آموزشی برای عامه مردم و برای سیاست گذاران و مدیران تهیه و ارائه کردیم.

وی از کمک به تهیه کیت های تشخیصی کرونا را یکی دیگر از اقدامات مهم دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران برشمرد و گفت: در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به کمک اساتید گروه پاتوبیولوژی کیت های سرولوژی برای اندازه گیری آنتی بادی کرونا تولید کردیم. این کیت های تشخیصی کمک بسیار مهمی به آینده بیماری کرونا می کند. به این معنی که افرادی که می دانند یا نمی دانند به بیماری کرونا مبتلا شده اند بعد از تست متوجه می شوند که ایمنی کامل را به دست آورده اند یا خیر و چقدر باید نگران بازگشت به جامعه و محل کار باشند.

اکبری ساری اضافه کرد: بنابراین ما در دانشکده بهداشت پیروز شدیم کیت های تشخیصی آنتی بادی بسازیم و در اختیار شرکت ها قرار بدهیم که بتوانند به صورت تجاری آن را تولید انبوه کنند. همچنین در دانشکده بهداشت کیت های تشخیص پی سی آر هم ساخته شد. با توجه به اینکه این نوع کیت ها در کشور بسیار کم و محدود بود.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمینه پژوهش در بخش کرونا و حضور اساتید دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: در دانشکده بهداشت 15 طرح تحقیقاتی کاربردی مورد نیاز در حوزه کرونا را آغاز کردیم و بسکمک از این طرح ها با وجود گذشت دو ماه از شیوع این بیماری در کشور به سرانجام رسیده و مقاله آنها به چاپ رسیده است.

وی با اشاره به یکی از طرح های پژوهشی مهم دانشکده بهداشت گفت: در یکی از این طرح ها در بیمارستانها اجرا کردیم این بود که تحقیق کنیم بیماری کووید 19 از طریق ذرات سرفه و عطسه منتقل می شود و یا در هوا می ماند. در طرح دیگری ماسک ها را ارزیابی کردیم. همچنین مواد ضدعفونی کننده که در بازار وجود دارد و مردم استفاده می کنند را از نظر میزان ضدعفونی ارزیابی کردیم.

اکبری ساری یادآور شد: همچنین دستگاه هایی که هوای اطراف فرد را ضدعفونی می کنند را نیز ارزیابی کردیم. در واقع در دانشکده وسایل تشخیصی را نیز ارزیابی کردیم. با همکاری پژوهشکده محیط زیست دانشگاه موضوع ورود ویروس کرونا به فاضلاب را بررسی کردیم. در واقع ارزیابی بهداشت محیط هم در این زمینه به طور جدی صورت گرفت.

رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: فعالیت های مجازی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این مدت ادامه یافت و هیچیک از فعالیت های آموزشی دانشکده در طول بحران کرونا متوقف نشد. سرانجام نامه ها و پروپوزال ها و شوراهای آموزشی دانشکده به صورت مجازی انجام شد. در این مدت زیرساخت های مجازی هم توسعه یافت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1097

به "ساخت کیت های تشخیصی سرولوژی آنتی بادی کرونا در علوم پزشکی تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت کیت های تشخیصی سرولوژی آنتی بادی کرونا در علوم پزشکی تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید