دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی: مورالس برنده انتخابات شد

به گزارش دیار سلمان، فارس نوشت: دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی با اعلام انتها شمارش دستی انتخابات جنجالی ریاست جمهوری این کشور، از پیروزی اوو مورالس رئیس جمهور کنونی خبر داده است.

دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی: مورالس برنده انتخابات شد

مقام های بولیوی بعد از پنج روز شمارش دستی انتخابات ریاست جمهوری این کشور بیان نمودند که اوو مورالس توانسته با توجه به اختلاف 10 درصدی از رقیب خود، توانسته کار را در همان دور اول انتخابات تمام کرده و بار دیگر رئیس جمهور این کشور شود.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، طبق اعلام دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی با شمارش دستی 99.8 درصد از آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور، اوو مورالس رئیس جمهور کنونی 47.1 درصد آرا را کسب کرده و سهم کارلوس مسا نامزد حزب میانه رو و اصلی ترین رقیب مورالس 36.5 درصد بوده است.

طبق قوانین موجود در بولیوی، برای بردن انتخابات به صورت یک مرحله ای، هر کاندیدا نیاز به کسب حداقل 50 درصد آرای مردمی یا حداقل 40 درصد آرا به شرطی که اختلافش با رقیب حداقل 10 درصد باشد، دارد.

اوو مورالس اعلامیه دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی را خبری خوب خواند و گفت: ما در دور اول پیروز شدیم. اگر مجبور باشیم به دور دوم برویم، این کار را خواهیم کرد.

در روزهای اخیر اعلام نتیجه انتخابات بولیوی جنجال هایی ایجاد کرده است. دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی ابتدا طبق آمارهای اولیه و براساس شمارش سریع 84 درصد آراء اعلام کرده بود که مورالس 45 درصد و رقیبش مِسا 38.16 درصد آرا را کسب کرده بودند که در این صورت انتخابات به دور دوم می کشید اما بعد از 24 ساعت از اعلام نتایج اولیه، نتیجه انتخابات از پیشتازی مورالس با اختلاف بیش از 10 درصدی حکایت داشت که این موضوع باعث اعتراضات خیابانی شد و کارلوس مسا هم بیان نمود که این نتایج را به رسمیت نمی شناسد.

وی که در شهر سانتاکروز صحبت می کرد به دیار سلمان گفت: این حکومت یک شرایط غیرممکن درست کرده است و در حال تمسخر رأی مردم است.

اوو مورالس تا کنون سه دوره در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده و هر سه بار نیز پیروز شده بود. دور جدید ریاست جمهوری بولیوی از ژانویه 2020 آغاز می شود و در صورت نشست مورالس بر این کرسی، او برای چهارمین دوره متوالی رئیس جمهور می ماند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 637

به "دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی: مورالس برنده انتخابات شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادگاه عالی انتخاباتی بولیوی: مورالس برنده انتخابات شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید