دادگاه حقوق بشر اروپا: صلاح الدین دمیرتاش را فورا آزاد کنید

به گزارش دیار سلمان، دادگاه حقوق بشر اروپا با صدور حکمی رسما از مقامات ترکیه خواست هرچه سریعتر صلاح الدین دمیرتاش سیاستمدار کرد را آزاد کند.

دادگاه حقوق بشر اروپا: صلاح الدین دمیرتاش را فورا آزاد کنید

با ما سفر کنید و با تور سفر اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به نقل از یورونیوز، صلاح الدین دمیرتاش، رهبر پیشین حزب دموکراتیک خلق ها در ترکیه است. او در بیستم ماه مه سال 2016 پس از آنکه رئیس جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان، مصونیت قضایی تمام 150 نماینده حزب دموکراتیک خلق ها در مجلس را لغوکرد، بازداشت شد.

رئیس جمهوری ترکیه دمیرتاش و حزب او را به ارتباط با حزب کارگران کردستان (پ ک ک) متهم می نماید. پ ک ک برای دولت ترکیه یک گروه تروریستی محسوب می گردد. در ماه سپتامبر سال 2018 دادگاهی در ترکیه، پس از دو سال بازداشت دمیرتاش، او را به چهارسال و هشت ماه حبس به اتهام تبلیغات تروریستی محکوم کرد.

به گفته دادگاه حقوق بشر اروپا اتهامات واردشده به دمیرتاش نقض واقعی حق آزادی بیان و سایر حقوق مربوط به یک متهم است. دادگاه می گوید ادامه بازداشت این سیاستمدار ترکیه بنوعی قوانین یک جامعه دموکراتیک را به چالش می کشد. دادگاه حقوق بشر اروپا اعلام نمود پس از آنالیز و مطالعه پرونده صلاح الدین دمیرتاش، به این نتیجه رسیده است که بازداشت او صرفا دلایل سیاسی دارد که دموکراسی را به خطر می اندازد.

دمیرتاش پس از اعلام این حکم در توئیتی نوشت: اکنون شفاف شده است که روندهای به اصطلاح قضایی که علیه من و دوستانم در مدت شش سال انجام شد همه سیاسی است، قانونی نیست و ما بی گناهیم.

دمیرتاش بین سالهای 2014 و 2018 ریاست حزب دموکراتیک خلق ها را به عهده داشت. این سیاستمدار در سال 2018 در حالی که در زندان بود در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نیز شرکت کرد و توانست بیش از هشت درصد آرا را از آن خودکند.

در پرونده دیگر اگر دمیرتاش به اتهام رهبری یک سازمان تروریستی به دلیل اقداماتش در اعتراضات خشونت بار سال 2014 که منجر به کشته شدن 37 نفر شد، محکوم گردد، ممکن است حکم 142 سال زندان برای او صادر گردد.

وعده های اخیر اصلاحات قانون از سوی رئیس جمهوری ترکیه به بعضی برآورد ها در خصوص آزادی دمیرتاش دامن زده بود. اما رجب طیب اردوغان ماه گذشته این ایده را رد کرد و دمیرتاش را یک تروریست خواند و گفت که خون هزاران کرد همچنان برگردن اوست. بارها در سال های اخیر صلاح الدین دمیرتاش و حزب دموکراتیک خلق ها، ارتباط خود با حزب کارگران کردستان را انکار نموده اند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1505

به "دادگاه حقوق بشر اروپا: صلاح الدین دمیرتاش را فورا آزاد کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دادگاه حقوق بشر اروپا: صلاح الدین دمیرتاش را فورا آزاد کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید