خضریان: اثبات مضرات و مزایای محصولات تراریخته آسان نیست ، کمیسیون اصل 90 اجرای قوانین این حوزه را زیر نظر دارد

به گزارش دیار سلمان، سخنگوی کمیسیون اصل 90 با بیان اینکه تراریخته یک موضوع کاملا علمی و پیچیده است گفت: اثبات مضرات و یا مزایای محصولات تراریخته به آسانی امکانپذیر نیست، اما آنچه مسلم این است که به عنوان یک حق، مصرف کننده باید نسبت به مصرف کالای تراریخته مطلع باشد.

خضریان: اثبات مضرات و مزایای محصولات تراریخته آسان نیست ، کمیسیون اصل 90 اجرای قوانین این حوزه را زیر نظر دارد

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل 90 قانون اساسی با بیان اینکه نحوه اجرای قوانین بالادستی در حوزه محصولات تراریخته و چگونگی عرضه این محصولات در بازار و همچنین شرایط فراوری، واردات و اطلاع رسانی از مزایا و مضرات این محصولات به مصرف کنندگان در جلسه ای در کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی مورد آنالیز نهاده شد، گفت: در این خصوص در کمیته تخصصی و در صحن اصلی کمیسیون جلسات متعددی برگزار شده است.

وی اضافه نمود: ما در حوزه نحوه عملکرد دستگاه های ذی ربط درخصوص محصولات تراریخته و اجرای وظایف قانونی این دستگاه ها و عدم توجه به قانون توسط سازمان ها و نهاد ها گزارشاتی داشته ایم. همچنین براساس قوانین بالادستی همچون برنامه ششم توسعه تاکید بر اولویت دادن به محصولات تراریخته و ارگانیک است که ضروری است به این موضوع نظارت جدی صورت گیرد، ضمن آنکه تفکیک محصولات تراریخته از غیرتراریخته و عرضه آن ها در بازار نیز موضوع دیگری بود که نسبت به اجرای درست آن نگرانی هایی وجود داشت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم توضیح داد: پس از حصول گزارش سازمان بازرسی تا به امروز دو جلسه با حضور متخصصان علوم ژنتیک و بیوتکنولوژی، روسای انجمن های تخصصی و مسئولان وزارتخانه های جهاد کشاورزی، بهداشت، سازمان ملی استاندارد، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان بازرسی و شورای عالی ایمنی زیستی برگزار کردیم و بر اجرای صحیح قانون ایمنی زیستی و قانون برنامه ششم توسعه در زمینه رعایت پروتکل های مربوط به واردات و حمل و نقل صحیح مواد تراریخته از بنادر به کارخانجات و برچست گذاری صحیح محصولات به نحوی که محصولات تراریخته از غیرتراریخته تفکیک شده باشد، تاکید شد.

وی با بیان اینکه موضوع تراریخته یک موضوع کاملا علمی و پیچیده است، گفت: اثبات مضرات و یا مزایای محصولات تراریخته به آسانی امکانپذیر نیست، اما آنچه مسلم این است که به عنوان یک حق، مصرف کننده باید نسبت به مصرف کالای تراریخته مطلع باشد، ضمن اینکه یکی از موضوعاتی که متاسفانه در سال های اخیر شاهد آن هستیم، بی توجهی به فراوری محصولات تراریخته و وابستگی کامل به واردات است که در این جلسه به آن اشاره شده و وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص کوتاهی هایی داشته است.

خضریان ادامه داد: استفاده از تکنولوژی های روز و در جهت توسعه کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی و کاهش وابستگی یک ضرورت غیرقابل انکار است که در سال های متمادی نسبت به آن غفلت شده و ما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم و بحث فراوری داخل و نظارت بر بکارگیری توان دانشمندان داخلی ایرانی یکی از دغدغه هایی بود که در جلسه امروز مطرح شد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 قانون اساسی گفت: مقرر شد تا 20 آبان به سوالاتی که به صورت مکتوب برای دستگاه های ذی ربط ارسال می گردد، پاسخ داده شده تا کمیسیون با توجه به این پاسخ ها و گزارشات کارشناسی تصمیم گیری و اعلام نظر کند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1403

به "خضریان: اثبات مضرات و مزایای محصولات تراریخته آسان نیست ، کمیسیون اصل 90 اجرای قوانین این حوزه را زیر نظر دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خضریان: اثبات مضرات و مزایای محصولات تراریخته آسان نیست ، کمیسیون اصل 90 اجرای قوانین این حوزه را زیر نظر دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید