بحران بدهی دنیا این بار از چین برمی خیزد

به گزارش دیار سلمان، خبرنگاران: یک موسسه مشاوره ای مالی خاطرنشان کرد دنیا در حال فروغلتیدن به سمت یک بحران بدهی دیگر است که این بار ریسک اصلی از ناحیه چین ناشی می گردد.

بحران بدهی دنیا این بار از چین برمی خیزد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش دیار سلمان به نقل از پایگاه خبری تلگراف، یک موسسه مشاوره ای اقتصادی اعلام نمود، دنیا در حال فروغلتیدن به سمت یک فاجعه بدهی زدگی دیگر است که این بار ریسک اصلی از ناحیه چین ناشی می گردد.

موسسه فاتوم که توسط اقتصاد دانان سابق بانک انگلیس اداره می گردد اعلام نمود، سطح فعلی نوسانات پایین موجب شده است که ریسک های سیستمی موجود در نظام اقتصادی دنیای به چشم نیایند.

دنی گابی، رئیس موسسه فاتوم گفت، در حالی که رشد اقتصادی چین کند شده، قیمت مسکن کاهش یافته و حجم عظیم وام های غیر عملیاتی این کشور بالاتر رفته است، وقوع یک شوک در قیمت نفت برای به راه افتادن یک سقوط سخت در چین کافی خواهد بود.

وی وضعیت فعلی چین را به وضعیت اقتصادی آمریکا در سال 2006 شبیه دانست، یعنی زمانی که تعداد خانواده هایی که از بازپرداخت وام های خود ناتوان بودند افزایش یافت، اما مقامات تاثیر احتاقتصادی آن بر بقیه اقتصاد دنیای را کم اهمیت جلوه دادند.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی در ادامه گفت، افزایش قیمت نفت به 150 دلار از حدود 105 دلار فعلی می تواند رشد اقتصادی چین را حدود 2 درصد کاهش دهد. بعضی بازارهای تعیین موجب نگرانی ما می شوند...چین در صدر این بازارها قرار گرفته است.

فاتوم همچنین اعلام نمود که سطح بالای وام های غیرعملیاتی در حوزه یورو تهدیدی برای این حوزه به شمار می رود، در حالی که قوی بودن یورو و کاهش یافتن اعتبار بخش خصوصی موجب راهنمایی حوزه یورو به سمت کاهش تورم در 12 ماه آینده خواهد شد.

چارلز گودهارت، یکی از تحلیلگران موسسه مورگان استنلی، ارزیابی موسسه فاتوم از ریسک های دنیای را با عقاید هایمن مینسکی مقایسه کرد که معتقد بود ثبات موجب بی ثبات سازی می گردد و سیستم اقتصادی دنیای خودش می تواند به دلیل از خود راضی بودن سرمایه گذاران، ایجاد شوک نماید.

زمانی که شما از ثبات بسیار زیادی برخوردار هستید، به خصوص در سطح بازده بسیار پایین، آنچه همه انجام می دهند، این است که به دنبال به دست آوردن بازده بیشتر می روند و اقدامات ریسکی تر و ریسکی تری را در بازار انجام می دهند. زمانی که یک عامل موجب انفجار بالون می گردد، آنگاه شما با مشکل واقعی روبرو می شوید.

173

منبع: تسنیم
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 597

به "بحران بدهی دنیا این بار از چین برمی خیزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران بدهی دنیا این بار از چین برمی خیزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید