ایمنی زایی سینوفارم 95 درصد مشابه آنتی بادی حاصل از ابتلا به کروناست

به گزارش دیار سلمان، محققان دانشگاه سری جایواردنپورا سریلانکا، متوجه شدند واکسن کووید-19 سینوفارم در برابر گونه دلتا کرونا بسیار موثر است. بر اساس نتایج این مطالعه 95 درصد افرادی که دو دز واکسن سینوفارم را دریافت نموده بودند، آنتی بادی های مشابه یک فرد بهبودیافته از کرونا را داشتند.

ایمنی زایی سینوفارم 95 درصد مشابه آنتی بادی حاصل از ابتلا به کروناست

از وبسایت سازمان بهداشت جهانی دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، همه ویروس ها با گذر زمان جهش پیدا می نمایند. ویروس کرونا هم از زمان شروع شیوع تا به امروز چندین بار جهش یافته است. همانطور که تعیین است گونه های تازه ویروس کرونا هم ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که با گونه های پیشین متفاوت خواهد بود.

یکی از گونه های نگران نماینده ویروس کرونا گونه دلتا است. محققان معتقدند که سرعت انتقال پذیری این گونه از ویروس دو برابر گونه اصلی است و با سرعت بیشتری منتقل می گردد. بعلاوه آسان تر به سلول های میزبان ریه متصل شده و باعث بروز علائم شدید بیماری کووید -19 می گردد. اطلاعات ارائه شده نشان می دهد که گونه دلتا ویروس کرونا ممکن است تأثیرات آنتی بادی فراوری شده به وسیله واکسن ها را خنثی کند.

اکنون نتایج یک مطالعه که در یکی از دانشگاه های سریلانکا اجرا شده است، نشان می دهد که واکسن سینوفارم کرونا ساخت چین در برابر گونه دلتا کرونا به مقدار زیادی موثر است. بر اساس نتایج این مطالعه 95 درصد افرادی که دو دز واکسن سینوفارم دریافت نموده بودند، آنتی بادی های مشابه یک فرد مبتلا به کووید -19 طبیعی را داشتند.

بعلاوه نتایج این آنالیز نشان می دهد که واکسن کرونای فراوریشده به وسیله شرکت داروسازی سینوفارم در کشور چین می تواند با گونه دلتا ویروس کرونا مقابله کند و مانع بروز بیماری کووید -19 گردد. این واکسن خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید -19، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از آن را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد.

به گزارش ایرنا، واکسن سینوفارم از نوع واکسن غیرفعال شده ویروس کووید-19 است. برای ساخت آن ابتدا ویروس روی کشت سلولی (Vero Cell) تکثیر شده و پس از غیرفعال سازی ویروس و عملیات تغلیظ و خالص سازی، با استفاده از ادجوانت آلومینیوم به شکل مایع واکسن تبدیل شده است.

این واکسن برای افراد بالای 18 سال کاربرد دارد. اگرچه در بروشور واکسن ذکر شده که برای گروه های بالاتر از 18 سال قابل استفاده است، اما با توجه به محدود بودن حجم نمونه در سالمندان در نتایج کارآزمایی اولیه منتشر شده در ابتدا و تا زمان دریافت اطلاعات تکمیلی، توصیه به استفاده این واکسن در گروه سنی 18 تا 60 سال شده بود. ولی اکنون در همه گروه های سنی بالای 18 سال استفاده می گردد.

در مطالعات بالینی، عوارض شدید با این واکسن گزارش نشده است. شایع ترین عارضه، درد در محل تزریق بوده است که بالاتر از 10 درصد گیرندگان واکسن این علایم را نشان داده اند و در کل بین یک تا 10 درصد از گیرندگان واکسن هم سایر علایم مانند تب موقت، احساس ضعف، سردرد، اسهال، قرمزی، سفتی، تورم و خارش محل تزریق داشتند. راش جلدی (ضایعه پوستی) در محل تزریق، تهوع و استفراغ، خارش در محل های غیر از تزریق، درد عضلانی، درد مفاصل، خواب آلودگی و گیجی از عوارض ناشایع بعد از تزریق واکسن بوده که حدود یک در هزار تا یک درصد گیرندگان واکسن را شامل شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1861

به "ایمنی زایی سینوفارم 95 درصد مشابه آنتی بادی حاصل از ابتلا به کروناست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایمنی زایی سینوفارم 95 درصد مشابه آنتی بادی حاصل از ابتلا به کروناست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید