انتقاد انجمن صنفی آژانس ها: کار پزشک درمان است یا جذب توریست؟

به گزارش دیار سلمان، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی از مداخله مستقیم بعضی وزارتخانه ها در گردشگری انتقاد کرد و انحصار در گردشگری سلامت را زیر سؤال برد و از وزارت بهداشت خواست دخالت مستقیم در گردشگری سلامت را کنار بگذارد.

انتقاد انجمن صنفی آژانس ها: کار پزشک درمان است یا جذب توریست؟

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا عید هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

حرمت الله رفیعی گفت: گردشگری سلامت نه تنها با معضل دلالی دست به گریبان است، که تحت تاثیر مداخله ها سایر دوایر دولتی متحمل آسیب شده است.

او ادامه داد: وزارت بهداشت به حوزه گردشگری سلامت وارد شده و کنار هم نمی رود. اگر قرار است هر سازمان یا وزارتخانه ای گوشه ای از گردشگری را به انحصار بکشد، شاید بهتر باشد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را منحل کنیم. سازمان حج و زیارت که متولی گردشگری زیارتی و مذهبی است، وزارت ورزش هم متولی گردشگری ورزشی است، طبیعت گردی هم با محیط زیست تداخل دارد. با این وضع چرا باید گردشگری یک تشکیلات مجزا داشته باشد و چرا به 4500 آژانس مسافرتی مجوز داده شده است.

وی گفت: آیا گردشگری سلامت فقط به درمان و بیمارستان محدود می گردد که وزارت بهداشت تا این حد به حیطه آن وارد شده است؟ اگر توجیه آن ها پرداختن به امور درمانی بیمار است، پس دیگر عنوان گردشگری به یدک نکشند و از آن سوء استفاده ننمایند. گردشگری سلامت شاخه های مختلفی دارد. همه آن که به درمان و بیمارستان ختم نمی گردد، انواع مختلف دارد.

رفیعی سپس این پرسش را عنوان کرد که آیا وزارت بهداشت می پذیرد آژانس ها در حوزه بیمارستانی و درمان دخالت نمایند؟ و در ادامه اظهار کرد: روش اصولی این است که آژانس بیمار و گردشگر را جذب کند و تحویل بیمارستان و مراکز درمانی دهد و در ادامه هم پیگیر خدمات دهی به او باشد، ولی چرا بیمارستان ها و پزشکان به جذب مستقیم بیمار خارجی می پردازند، درحالی که تامین خدمات سفر اصلا در توان آن ها نیست و فقط بیمار را ناراضی و شاکی می نمایند. چرا سازمان نظام پزشکی باید شرکت و انجمن بین المللی گردشگری سلامت را تشکیل دهد، چه کسی به این تشکل ها مجوز می دهد؟

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ادامه داد: این انتقادها در جلسه ای در وزارت امور خارجه که نمایندگان دیگر بخش ها حضور داشتند مطرح شده، این وزارتخانه هم معتقد به سامان دهی و رفه انحصار و مداخله است، برای همین پیشنهاد کرد کمیته ای با حضور نماینده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تشکیل گردد. حتی نهادهای امنیتی هم موافق چنین رویه ای بوده اند.

او به این پرسش که چرا با وجود مخالفت های بسیار درسالیان گذشته با موضوع دلالی ها و جذب مستقیم بیمار خارجی در بیمارستان ها و توسط بعضی پزشکان هنوز جلوی این فعالیت ها گرفته نشده و همیشه مهم ترن مانع و مشکل گردشگری سلامت همین عوامل ذکر می گردد، گفت: متاسفانه زور گردشگری از زور سایر بخش ها در دولت کمتر است.

وی درباره انتقادهایی که عمان همزمان با سفر هیات گردشگری ایران به مسقط، درباره نارضایتی بیماران عمانی از خدمات گردشگری سلامت عنوان کرد، گفت: این حرف ها درست نیست ما با عمان شفاف هستیم. در آن سفر هم خیلی صریح و شفاف با یکدیگر صحبت کردیم. مشکل ما با بعضی از بازارهای گردشگری، حضور پررنگ دلال ها و مداخله گران است.

رفیعی اضافه نمود: یک سال و نیم است که جدی وارد بازار عمان شده ایم تا قبل از آن فقط سه پرواز در هفته بین دو کشور برقرار بود که حالا به 30 پرواز در هفته رسیده است. قبلا پروازها مستقیم بین تهران ـ مسقط نبود و پروازهای موجود هم چند مقصده بین کوالالامپور، پکن و هنگ کنگ انجام می شد، اما حالا حدود 95 درصد پروازها، بین دو کشور مستقیم انجام می گردد.

او همچنین مدعی شد که پروازهای عمان بیشتر مواقع با ظرفیت کامل انجام می گردد و در ادامه گفت: این وضع خود گویای سطح تعاملات گردشگری دو کشور و رضایت آن ها است.

منبع: ایسنا

منبع: چمدان
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 823

به "انتقاد انجمن صنفی آژانس ها: کار پزشک درمان است یا جذب توریست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد انجمن صنفی آژانس ها: کار پزشک درمان است یا جذب توریست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید