اقدام کانادا در فروش املاک ایران؛ خوش رقصی ترودو برای ترامپ

به گزارش دیار سلمان، یک کارشناس حقوق بین الملل با تاکید بر این که ایران باید به وسیله دادگاه های کانادا اقدام این کشور در فروش املاک ایران را پی گیری کند، گفت: در دوره اخیر روابط آمریکا-کانادا دچار تنش شده و به نظر می رسد اقدام کانادا بیشتر چراغ سبزی به ترامپ برای بهبود روابط دو کشور باشد.

اقدام کانادا در فروش املاک ایران؛ خوش رقصی ترودو برای ترامپ

از سفر با تور کانادا ارزان قیمت لذت ببرید.

صباح زنگنه در گفت وگو با خبرنگاران در ارزیابی خود از اقدام کانادا در فروش املاک ایران در این کشور اظهار کرد: کانادا خود را در جرگه کشورهای هوادار حقوق بشر و همچنین در جرگه کشورهای به لحاظ جبهه بندی سیاسی در مقابل جمهوری اسلامی ایران می داند، بنابراین با این دلایل و در حقیقت برای بهره برداری سیاسی از این مقوله وارد این جهت شده که اموال، دارایی ها و یا امکاناتی که ایران در کانادا داشته و دارد، آن ها را مصادره کند.

وی با تاکید بر این که این اقدام دولت جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا هیچ گونه پایه حقوقی بین المللی ندارد، گفت: اقدام کانادا وجهه مبادلات قانونی بین کشورها از لحاظ بین المللی ندارد و بیش تر شبیه یک دزدی در سرزمین خودی است که از این طریق مقررات و قوانین تملک املاک و امنیت سپرده های بانکی نقض می گردد.

این کارشناس مسائل بین الملل همچنین بیان نمود: این اقدام در شرایطی که آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران فشار وارد می نماید، می تواند چراغ سبزی از سوی کانادا برای بهبود روابط خودش با آمریکا باشد. یکی از موارد اختلاف کانادا با آمریکا در خصوص لغو توافقنامه بین سه کشور آمریکا، کانادا و مکزیک بود که بر اثر اقدامات متقابل کانادا و مکزیک ترامپ در سیاست های تجاری و همچنین توافق های تجاری بین سه کشور تعدیلاتی انجام داد.

زنگنه ادامه داد: به طور کامل اما آن چه مد نظر کانادا و مکزیک بود حاصل نشد و همچنان فشار به تبادلات تجاری و اقتصادی بین این دو کشور وارد شد. در نتیجه کانادا کوشش داشته تا از رویه ای که ترامپ دنبال نموده، استفاده کند که بخشی از این اقدامات تحریم اقتصادی، مصادره اموال ایران و همچنین تحریم شخصیت ها و سایر روش ها بوده است.

وی خاطر نشان کرد: با این روشی که کانادا در پیش گرفته به نوعی آب به آسیاب ترامپ می ریزد و در واقع نوعی همانند سازی در سیاستش نسبت به ایران اعمال می نماید.

این کارشناس حقوق بین الملل در ادامه گفت: اما جدای از این مباحث، مسائل دیگری هم در تعاملات ایران-کانادا وجود دارد که موضوعات پی گیری نشده هستند و مربوط به اختلاس گرانی است که پول ها و اموال ایران را به این کشور انتقال دادند و چه بسا رقم های بسیار عمده ای هم بوده است. در این موارد همکاری سیستم های اقتصادی و سیاسی و اقتصادی کانادا با این اختلاس گران زمینه این گونه اقدامات را فراهم آورده است در غیر این صورت این افراد به راحتی نمی توانستند اموال مردم و بیت المال را به کانادا منتقل نمایند.

زنگنه همچنین گفت: این موضوعات از سوی مقامات کشورمان و مسئولین مختلف به طور کامل پی گیری نشده و صرفا به وسیله اینترپل به دنبال استرداد این افراد بودند در حالی که اقدامات آن ها یک جرم بین المللی است و اقدام کانادا در پذیرش این افراد نیز جرم بین المللی به شمار می رود.

وی با تاکید بر این که ایران باید نسبت به اقدام کانادا شکایت نموده و پی گیری لازم را به عمل آورد، اظهار کرد: ایران می تواند این موضوع را هم به وسیله دادگاه های کانادا و هم به وسیله دادگاه های بین المللی لاهه و پاریس پی گیری کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 شهریور 1398 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 386

به "اقدام کانادا در فروش املاک ایران؛ خوش رقصی ترودو برای ترامپ" امتیاز دهید

1 کاربر به "اقدام کانادا در فروش املاک ایران؛ خوش رقصی ترودو برای ترامپ" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام کانادا در فروش املاک ایران؛ خوش رقصی ترودو برای ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید