اظهارات مهم وزیر اقتصاد درباره بورس و افزایش نرخ سود بین بانکی

به گزارش دیار سلمان، خبرنگاران : وزیر اقتصاد گفت: بحثی است که نرخ سود بین بانکی بالا رفته و قرار است از این موضوع جلوگیری شود.

اظهارات مهم وزیر اقتصاد درباره بورس و افزایش نرخ سود بین بانکی

به گزارش خبرنگاران، ظهر امروز (چهارشنبه) فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به نوسانات بازار بورس، اظهار کرد: نوسان در ذات بازار سرمایه است، این بازار عمدتاً مبتنی بر رفتار سهامداران و عرضه کنندگان سهام است. دولت با قواعدی که تعریف می کند سعی دارد این نوسانات به سمتی برود که شاخص ها و فعالیت ها به یک بازار پایدار و در حال رشد تبدیل شود. همیشه در همه دوره ها دو طرف یعنی عرضه کنندگان و متقاضیان نقش موثری در چارچوب قواعد شورای عالی بورس دارند.

دژپسند گفت: اخیراً یکسری مباحثی مطرح شد که بر بازار بورس اثر گذاشت. مثلاً اینکه قرار است نرخ سود بانکی افزایش پیدا کند اما رئیس کل بانک مرکزی این خبر را تکذیب کرد. بحثی است که نرخ سود بین بانکی بالا رفته و حتما باید از این موضوع جلوگیری شود. برخی نااطمینانی ها که به دلیل اظهار نظراتی بود که مداخله گرایانه در مورد بازار بورس مطرح شد، که این باعث می شود سهامداران حقیقی و خرد دچار خسران و زیان شوند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر بخوانید؛

* اگر ما مدافع منافع سهامداران خرد هستیم باید از اظهارنظرهایی که در معاملات بازار اخلال ایجاد می کند به شدت پرهیز کنیم. برای برخی سهامداران نگرانی ایجاد شد که این فرایند شاخص ممکن است یک فرایند ثابت باشد. ما برنامه هایی را برای عرضه داریم، و نه تنها دولت که شورای عالی بورس برنامه ای دارد که تا خاتمه سال جاری بتواند 100 شرکت را به صورت عرضه اولیه، عرضه کند.

* خوشبختانه استقبال خوبی در این زمینه وجود دارد و امیدوارم کسانی که در بازار سرمایه هستند به منظور بهره مندی از این شرایط، با دقت عمل کنند. اوراق، بخش بازار سهام نیست. بازار بدهی یک جزئی دیگر از بازار سرمایه است.

*تصمیم ما این است که تمام واگذاری های دولت در بازار بورس انجام بگیرد، این بخاطر نقش، اهمیت و کارکرد بازار بورس است. ما منحصر کردیم که عرضه ها و واگذاری هایمان را در بازار بورس انجام دهیم چون شفاف و سالم است و خدمتگذاری بر مبنای یک محیط رقابتی انجام می گیرد. این در راستای تقویت بازار سرمایه است.

* ما نباید اموال مان را به راحتی در بازار سرمایه در معرض خرید و فروش قرار دهیم بلکه باید خیلی دقت کنیم. ما باید مطالعه، مشاوره و معامله را مدنظر قرار بدهیم. امروز بازار ما بازارگردان دارد. حدود 200 شرکت دارای بازارگردان هستند.

* ما می خواهیم کاری کنیم که نقدشوندگی در بازار سرمایه بالا برود. امیدواریم بازار مدرن تر و پایدارتر شود. من معتقدم حواشی وجود دارد که اثر منفی بر بازار می گذارد و ما می خواهیم این حواشی را به حداقل برسانیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1415

به "اظهارات مهم وزیر اقتصاد درباره بورس و افزایش نرخ سود بین بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات مهم وزیر اقتصاد درباره بورس و افزایش نرخ سود بین بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید