احتمال انتشار آئین نامه جشنواره ها تا انتها سال

به گزارش دیار سلمان، سرپرست سازمان سینمایی با حضور در محل پردیس سینمایی ملت، درباره صدور مجوز برای رسانه ها، شفافیت اقتصادی پروژه های سینمایی، بعضی حواشی مربوط به فیلم سینمایی متری شش و نیم و افتتاحیه فیلم فجر توضیحاتی ارائه کرد.

احتمال انتشار آئین نامه جشنواره ها تا انتها سال

به گزارش ایسنا، حسین انتظامی که در چهارمین روز از سی وهفتمین جشنواره فیلم فجر در محل پردیس سینمایی ملت حضور یافته بود، در جمع دیار سلمان، در پاسخ به پرسشی درباره صدور مجوز و قوانین موجود برای حضور رسانه ها و شبکه های اطلاع رسانی در این جشنواره گفت: بر اساس آئین نامه ای که برای جشنواره های وزارتخانه و حوزه های تخصصی اش در حال نگارش است و امیدواریم تا خاتمه سال منتشر گردد، چارچوب اصول کلی جشنواره اعلام می گردد. طبعاً یکی از بخش های آن مربوط به تعامل با رسانه ها است و اینکه چگونه رسانه های تخصصی بتوانند از ظرفیت آن جشنواره استفاده نمایند.

سرپرست سازمان سینمایی درباره صدور مجوز و فعالیت قانونی رسانه های کشور و موانعی که بر سر راه قانونی شدن آنها وجود دارد، بیان نمود: به همت هیأت نظارت بر مطبوعات، رسانه های مکتوب و پایگاه های خبری، زمان صدور مجوزشان طولانی نیست و به حدود چهار تا پنج ماه رسیده است؛ بنابراین رسانه هایی که در این قالب ها نمی گنجد معمولاً از مرکز رسانه های دیجیتال وزارت مجوزهای لازم را می گیرند.

انتظامی درباره بحث شفافیت اقتصادی پروژه های سینمایی و نظارت سازمان سینمایی، توضیح داد: بحث شفافیت آن قدر جامع است که وقتی محقق گردد، دستگاه های دولتی ضوابط و میزان حمایت خودشان را اعلام می نمایند و معین می گردد بر چه اساس این حمایت ها انجام شده، چه اولویت هایی وجود داشته، بسته های حمایتی به چه شکل بوده و از همه مهمتر از ضوابط خود را بیان نمایند.

او افزود: بحث دیگر در خود صنف است، یعنی اگر در یک رابطه معین و دقیق همه فعالیت ها، هزینه ها، اسپانسرها و قراردادها سازوکار معینی پیدا نمایند همانطور که خانه سینما در حال اجرا آن است از آسیب ها جلوگیری می گردد و شفافیت شکل می گیرد. وقتی چارچوب ها، شفاف گردد خود به خود سهم نظارت سازمان سینمایی هم معین می گردد.

انتظامی در پاسخ به پرسشی درباره حواشی ایجادشده برای فیلم سینمایی متری شش و نیم، درباره مشکل این فیلم و همچنین نسبت جشنواره با نهادها و سازمان های بیرونی که در کار این جشنواره دخالت می نمایند، شرح داد: جواب صریح و روشن را دبیر جشنواره اعلام نموده است و من در حوزه های تخصصی دخالت نمی کنم و وقتی جشنواره دبیر دارد، من وارد این موضوعات نمی شوم.

او همچنین ادامه داد: اصل تعامل بد نیست اما فیلم هایی که در جشنواره حضور دارند فیلم هایی هستند که از جهت جشنواره طی طریق کردند؛ یعنی کمیته انتخاب آن ها را برگزیده است و سال دوم یا سومی است که به همه فیلم ها پروانه نمایش داده می گردد و بعد از آن فیلم ها وارد جشنواره می شوند برای اینکه بعدها برای اکران فیلم مسئله ای به وجود نیاید و نسخه ای که در جشنواره نمایش داده می گردد در بیرون از جشنواره هم روی پرده برود.

او در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درباره حاشیه های به وجود آمده درباره مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر و اینکه بعضی رسانه ها از ترانه اجرا شده در انتهای نمایشِ این مراسم با عنوان تکخوانی زن یاد نموده بودند، با بیان اینکه تک خوانی در این مراسم صورت نگرفته است، طرح این پرسش را اساساً منتفی دانست.

سرپرست سازمان سینمایی همچنین درباره فیلم هایی که در جشنواره سال جاری حضور دارد، اظهار کرد: اکنون هرگونه اظهارنظری که صورت بگیرد، ممکن است بر روی داوری تأثیر بگذارد؛ بنابراین ما باید از جهت داوری صیانت کنیم تا آرا دقیق و پاکی داشته باشیم.

او همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره تناسب فیلم های حاضر در جشنواره سی وهفتم با چهل سالگی انقلاب اسلامی اظهار کرد: فیلم های حاضر در جشنواره سال جاری آثاری هستند که در طی یک سال گذشته ساخته شده و مجموعه اهل فن هم فیلم های سال گذشته را دیدند و همه اذعان دارند که کیفیت و مضامین فیلم ها ارتقا پیدا نموده است.

سرپرست سازمان سینمایی درباره فضای سال جاری جشنواره گفت: فضای سال جاری جشنواره شاد و با نشاط بوده و خوشبختانه جهتی که جشنواره در طی این سال ها طی نموده، هر سال بهتر از سال قبل بوده و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 202

به "احتمال انتشار آئین نامه جشنواره ها تا انتها سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال انتشار آئین نامه جشنواره ها تا انتها سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید