احتمال افزایش قیمت برنج به دنبال شیوع کرونا

به گزارش دیار سلمان، خبرنگاران: دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با اعلام خبر احتمال توقف صادرات برنج از سوی کشورهای تولیدکننده بزرگ از جمله هند و پاکستان مدعی شد که در صورت عدم تخصیص ارز به برنج های معطل مانده در گمرکها باید منتظر کمبود و گرانی برنج در بازار باشیم.

احتمال افزایش قیمت برنج به دنبال شیوع کرونا

به گزارش دیار سلمان مسیح کشاورز در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: به دنبال شیوع ویروس کرونا، کشورهای هند و پاکستان به عنوان بزرگترین صادرکنندگان برنج به ایران واحدهای تولیدی خود را قرنطینه و صادرات برنج را تا مدت نامعلومی متوقف کردند.

وی ادامه داد: در صورت توقف صادرات، قیمت برنج در بازار جهانی افزایش پیدا می کند و از آنجایی که بانک مرکزی همچنان ارز مورد نیاز برای ترخیص برنج های معطل مانده در گمرکها را تخصیص نداده، این نگرانی وجود دارد که تجار کشورهای هند و پاکستان خواستار مرجوع شدن این برنج ها شوند تا با قیمت بیشتر و پرداخت نقدی به کشورهایی همچون ترکیه، امارات و عراق صادر کنند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با بیان اینکه متاسفانه بانک مرکزی نسبت به تخصیص ارز مورد نیاز واردات برنج اقدامی انجام نداده است، تصریح کرد: این در حالی است که در صورت مرجوع شدن برنج های موجود در گمرکها، چندی بعد باید همین محصول را با چند برابر قیمت وارد کنیم.

وی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی تجارت و بازار باید به مذاکرات خود با بانک مرکزی ادامه دهد تا مشکل واردات برنج رفع شود.

کشاورز با تاکید بر اهمیت واردات اقلام بهداشتی مانند ماسک و دستکش، اظهارداشت: این شرایط نباید موجب شود به واردات دیگر اقلام ضروری مانند برنج بی توجهی شود؛ چراکه امنیت غذایی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی در ادامه گفت: نباید فراموش کنیم که مصرف کنندگان اصلی برنج های وارداتی اقشار کم برخوردار هستند و در صورت کمبود و افزایش قیمت سفره قریب به نیمی از جمعیت کشور کوچکتر می شود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با اشاره به اینکه پس از تعطیلات نوروز که با افزایش تقاضا در بازار برنج روبرو می شویم، ایام ماه مبارک رمضان نیز در پیش است، اظهار کرد: این در حالی است که توقف واردات موجب افزایش نسبی قیمت برنج های وارداتی شده و در صورت ادامه فرایند کنونی قیمت ها بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه متاسفانه مدیران بانک مرکزی هشدارهای قبلی انجمن واردکنندگان برنج ایران در خصوص امکان بروز مشکل در بازار برنج را جدی نگرفته اند، گفت: واردکنندگان احتمال می دادند که شیوع کرونا تجارت جهانی برنج را مختل کند و از این رو با آینده نگری اقدام به واردات برنج کردند، اما متاسفانه بانک مرکزی همچنان نسبت به این موضوع با بی اعتنایی برخورد می کند.

کشاورز اضافه نمود: این در حالی است که فرایند صعودی افزایش تقاضا حداقل تا انتها دهه اول ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت و در صورتیکه بازار داخلی با کمبود برنج روبرو شود، قیمت ها افزایش جدی خواهد داشت.

وی ادامه داد: با افزایش قیمت برنج وارداتی قطعا بهای برنج ایرانی هم افزایش می یابد و این یعنی سفره جمعیت قابل توجهی از اقشار کم برخوردار و حتی متوسط خالی می ماند.

دبیرانجمن واردکنندگان برنج ایران در انتها گفت: در صورت ادامه سیاست کنونی، بانک مرکزی باید در آینده جوابگوی مسائل بازار برنج باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 994

به "احتمال افزایش قیمت برنج به دنبال شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال افزایش قیمت برنج به دنبال شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید