اثبات تاثیر مثبت ویتامین D بر کاهش احتمال ابتلا به کرونا؛ این مواد غذایی را بخورید

به گزارش دیار سلمان، ویتامین دی در چه چیزهایی هست ؟ چه غذاها و میوه های ویتامین دی دارند؟ از همان ابتدای شروع پاندمی ویروس بیماری کرونا کووید 19 حدس و گمان های در مورد تاثیر ویتامین دی برای کاهش ریسک ابتلا به ویروس کرونا و نیز تقویت سیستم ایمنی بدن در صورت ابتلا به ویروس کرونا مطرح بود. حالا دیگر ثابت شده است که کمبود ویتامین D خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کرونا را افزایش می دهد. اما به جز خوردن قرص های مکمل ویتامین دی که باید زیر نظر پزشک و بعد از انجام آزمایشات پزشکی باشد غذاها، میوه ها و خشکبار حاوی ویتامین دی کدامند؟ در مجله خبرنگاران طبق مقاله ای از دانشگاه بریتیش کلمبیا به شما می گوییم برای کاهش ریسک ابتلا به نوع شدید بیماری کرونا و تقویت سیستم ایمنی بدن ویتامین دی در چه چیزهایی هست و بهتر است چطور ویتامین D را به بدن تان برسانید.

اثبات تاثیر مثبت ویتامین D بر کاهش احتمال ابتلا به کرونا؛ این مواد غذایی را بخورید

آیا کمبود ویتامین دی باعث بالا رفتن نرخ مرگ و میر کرونا می شود؟

واقعیت این است که کمبود ویتامین D تاثیر زیادی روی سیستم ایمنی بدن می گذارد و می تواند منجر به ضعف سیستم ایمنی بدن به خصوص در برابر عفونت های ویروسی مثل سل و کرونا شود. در نتیجه اگر دچار کمبود ویتامین دی باشید در صورت ابتلا به بیماری کرونا مبارزه با آن سخت تر می شود. علاوه بر این کمبود ویتامین دی در بدن می تواند باعث چاقی، خستگی، نرمی و پوکی استخوان، سرطان، دیابت نوع یک، ام اس، آلزایمر، خستگی، افسردگی و … شود. اما ویتامین دی در چه چیزهایی است و با کدام مواد غذایی به جز مکمل های ویتامین d می توانید سطح ایمنی بدن را برای مقابله با انواع ویروس ها مثل ویروس کرونا، آنفولانزا و سایر عفونت های تنفسی بالا ببرید.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داده بود که ویتامین دی می تواند به جلوگیری از عفونت های حاد تنفسی، به ویژه در افرادی که کمبود ویتامین D دارند، کمک کند. مطالعه کالج ترینیتی دوبلین نیز نشان داده بود بزرگسالانی که مکمل های ویتامین D مصرف می کردند 50 درصد کمتر از دیگران به عفونت های قفسه سینه مبتلا شده اند. واقعیت این است که منابع طبیعی ویتامین D خوراکی بسیار ناچیز هستند و فقط در روغن ماهی، گوشت برخی ماهی ها و قارچ وجود دارد. بنابراین به نظر می رسد یک راه چاره منطقی قرار دریافت درمعرض نور خورشید است که منبع طبیعی ویتامین D است. تنها باید از در معرض قراردادن صورت در برابر آفتاب جلوگیری نمود. هر شخصی که بیرون از خانه قدم می زند می تواند ویتامین D را بطور مجانی دریافت کند زیرا با تابش خورشید در لاِیه زیر پوست این ویتامین در بدن ما ساخته می شود.

من در طول روز به چه مقدار کلسیم و ویتامین دی نیاز دارم؟

براساس این جدول مقدار مورد نیاز کلسیم براساس سن و جنس افراد به این ترتیب است:

سنمردزن
0-6 ماه200 میلی گرم200 میلی گرم
7-12 ماه260 میلی گرم260 میلی گرم
1-3 سال700 میلی گرم700 میلی گرم
4 - 8 سال1000 میلی گرم1000 میلی گرم
9 - 18 سال1300 میلی گرم1300 میلی گرم
19-50 سال1000 میلی گرم1000 میلی گرم
51-70 سال1000 میلی گرم1200 میلی گرم
بالای 70 سال1200 میلی گرم1200 میلی گرم

مقدار مورد نیاز ویتامین D روزانه براساس سن و جنس به این ترتیب است:

سنمردزن
0-1 سال400 IU400 IU
1-70 سال600 IU600 IU
بالای 70 سال800 IU800 IU

ویتامین دی در چه چیزهایی هست ؛ این مواد غذایی سرشار از ویتامین D هستند

افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند و یا شرایط پزشکی خاصی مانند پوکی استخوان دارند، ممکن است نیازهای مختلفی به کلسیم یا ویتامین D داشته باشند و باید با پزشک خود صحبت کنند. اما ویتامین d در چه غذاهایی است؟ برخی غذاهای حاوی ویتامین دی و دوز ویتامین d موجود در آن ها به ترتیب زیر است:

ماده غذاییاندازه سرومقدار ویتامین D
زرده تخم مرغ پخته1 عدد32 IU
ماهی هرینگ پخته75 گرم 161 IU
ماهی ماکرل پخته75 گرم78 IU
کره مارگارین10 میلی گرم60 IU
شیر20 میلی لیتر103 IU
ماهی سالمون وحشی به صورت پخته75 گرم254 IU
ماهی سالمون چام کنسروی75 گرم202 IU
ماهی سالمون صورتی کنسروی75 گرم435 IU
ماهی سالمون سوکی کنسروی75 گرم557 IU
ماهی سالمون آتلانتیک کنسروی75 گرم70 IU
شیر سویا250 میلی لیتر87 IU
ماهی قزل آلا پخته75 گرم148 IU
ماهی تن بلوفین پخته75 گرم219 IU
ماهی تن کنسروی75 گرم36 IU
ماهی تن یلوفین پخته75 گرم106 IU

به جز مواد غذایی که در بالا گفته شد ویتامین دی در چه چیزهایی هست و کدام مواد غذایی سرشار از ویتامین D هستند؟

قارچ

در حالی که قارچ ها به صورت طبیعی مقدار ویتامین D زیادی ندارند، برخی از آنها تحت نور ماورا بنفش قرار می گیرند تا دوز بیشتر از ویتامین D را در خود ذخیره کنند. دلیلش هم این است که قارچ های پرورشی اغلب در تاریکی رشد می کنند و حاوی مقدار بسیار کمتری از ویتامین D2 هستند. به گفته کارشناسان کشاورزی مقدار ویتامین D بسته به میزان اشعه ماوراء بنفش قارچ متغیر است. میزان ویتامین D در 100 گرم قارچ 124 تا 1.022 IU است. برای اینکه از قارچ ویتامین D بیشتری بگیرید بهتر است قارچ را با تخم مرغ یا ماهی میل کنید.

شیر غنی شده

از جمله غذاهایی که ویتامین D دارند شیر غنی شده است. 250 میلی لیتر شیر غنی شده بین 114 الی 124 IU ویتامین دی دارد. همچنین شیرهای گیاهی غنی شده مانند سویا و بادام می توانند مقادیر مشابه ویتامین D را نیز تأمین کنند.

شیر گاو

شیر گاو به طور طبیعی منبع خوبی برای بسکمک از مواد مغذی از جمله کلسیم، فسفر و ریبوفلاوین است. در برخی از کشورها شیر گاو با ویتامین D غنی می شود. در هر فنجان (237 میلی لیتر) از شیر گاو، 130 واحد یا به عبارتی 33 درصد از شاخص RDI وجود دارد. جگر گاو هم سرشار از ویتامین دی است اما به دلیل کلسترول بالایی که دارد به عنوان یک منبع ثابت و همیشگی ویتامین D معمولا توصیه نمی شود.

آب پرتقال غنی شده

به تازگی برخی از انواع آب پرتقال با ویتامین D غنی شده است. بسکمک از افراد روزانه از شیرهای غنی شده با ویتامین D استفاده نمی کنند، یا به شیر حساسیت دارند، به همین دلیل به تازگی این ویتامین به آب پرتقال اضافه شده است به همین علت خیلی از افراد بجای شیر از آب پرتقال غنی شده با ویتامین دی استفاده می کنند. اما آیا پرتقال های غنی شده با ویتامین D می تواند جایگزین قرص های مکمل و ویتامین D شوند؟ افزودن ویتامین D به یک ماده غذایی جذب آن را توسط بدن تضمین نمی کند. از آنجایی که ویتامین D محلول در چربی است نه محلول در آب، تا به امروز به نظر می رسید که ویتامین D را تنها باید به غذاهای چرب مانند شیر اضافه شود. با این حال اگر شرایط سلامتی شما به گونه ای است که محدودیت مصرف کربوهیدرات و قند دارید ،مثل بیماری دیابت، بهتر است ویتامین D را از منبع دیگری دریافت کنید. با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید که روزانه چقدر آب پرتقال طبیعی و غنی شده می توانید میل کنید. اگر سوال شما هنوز این است که ویتامین دی در چه چیزهایی هست باید بگوییم انواع شیر غنی شده، غلات صبحانه و جو دوسر غنی شده با ویتامین d هم جز مواد غذایی هستند که برای ویتامین d منابع خوبی محسوب می شوند.

میگو

میگو برخلاف سایر غذاهایی که ویتامین D دارند و پرچرب هستند، میزان چربی بسیار پایینی دارد. از سوی دیگر میگو حاوی مقدار زیادی ویتامین D است؛ در هر 100 گرم میگو 152 واحد ویتامین D وجود دارد که معادل 38 درصد شاخص RDI است.

میگو حاوی اسید چرب امگا3 نیز هست اما این مقدار نسبت به سایر موادی که ویتامین D زیادی دارند، کمتر است. در هر 100 گرم از میگو، 152 میلی گرم کلسترول نیز وجود دارد که مقدار قابل توجهی است. اما نتایج مطالعات اخیر حاکی از آن است که مصرف رژیمی کلسترول، تأثیر زیادی بر سطح کلسترول خون ندارد.

شیر سویا

ویتامین دی در چه چیزهایی هست ؟ اگر گیاهخوار هستید شیر سویا بخورید. یک فنجان شیر سویا (معادل 237 میلی لیتر) معمولا حاوی 99 الی 119 واحد ویتامین D است که 30 درصد شاخص RDI است.

منبع: افق کوروش
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: salmandiar.ir شناسه مطلب: 1138

به "اثبات تاثیر مثبت ویتامین D بر کاهش احتمال ابتلا به کرونا؛ این مواد غذایی را بخورید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثبات تاثیر مثبت ویتامین D بر کاهش احتمال ابتلا به کرونا؛ این مواد غذایی را بخورید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید